Nordsjælland og hovedstadsområdet
Denne region omfatter alle °kologiske avlere, der bor i områder med telefonnumre begyndende med 31-39 og 42-49.

Området afgrænses mod vest af Roskildeområdet og omfatter hele Nordsjælland øst for Roskilde Fjord.


Aktiv-Ferie Invest,
Larsbjørnstræde 6, 1. Tv, 1454 København K, tlf. 33 32 65 30, aut. nr. 21126

Andersen Max Pynt
Ellemosevej 91, 3200 Helsinge, tlf. 48 71 16 64, aut. nr. 21091

Andersen Preben
Brunskærvej 1, 4060 Kirke Såby, tlf. 42 39 20 56, aut. nr. 20534

Andersen Rene Leiberg
Sengeløsevej 7, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 42 16 92 46, aut. nr. 21036

Andersen Verner
Jørlunde Overdrev 12, 3550 Slangerup, tlf. 42 33 57 60, aut. nr. 20972

Beier Nielsen Anette
Torupvejen 98, 3390 Hundested, tlf. 47 92 46 57, aut. nr. 20144

Bertelsen Birgit
Østrupvej 106, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 42 16 95 42, aut. nr. 21006

Bjerager Erik
Rishavevej 15, Esrum, 3230 Græsted, tlf. 31 38 39 03, aut. nr. 21572

Bjerre Jan
Tværvej 16, Ll. Karleby, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 42 13 71 20, aut. nr. 20831

Brandt Nielsen Mette
Holtvej 40, 3230 Græsted, tlf. 42 29 25 50, aut. nr. 20981

Bronee Henrik Dyring
Nybovej 7, 3490 Kvistgård, tlf. 42 19 49 00, aut. nr. 21520

Busk Knud Erik
Møllekildegård, Torupvejen 118, 3390 Hundested, tlf. 47 92 45 38, aut. nr. 21620

Byriel Jakobsen Knud Erik
Blæsenborgvej 9, Postbox 81, 4320 Lejre, tlf. 46 48 05 33, aut. nr. 20970

Bødker John
Kattingevej 26, 4000 Roskilde, tlf. 42 40 29 97, aut. nr. 20973

Christensen Bent
Hanehovedvej 56, 3300 Frederiksværk, tlf. 42 12 10 47, aut. nr. 20876

Christiansen Ole
Nellerødvej 34, 3200 Helsinge, tlf. 48 79 84 23, aut. nr. 21191

Clausen Per
Korshøjgårdsvej 7, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 42 17 17 80, aut. nr. 20267

Den Grønne Linie, Ishøj Kommune,
Strandgården 21, 2635 Ishøj, tlf. 43 54 35 03, aut. nr. 21596

Dinesen Kirsten & Jørgen
Ravnsbjergvej 22, 3400 Hillerød, tlf. 48 28 55 45, aut. nr. 21513

Diplom Tingerup Aps,
Edelgundegårdsvej 6, Tingerup, 4330 Hvalsø, tlf. 46 40 72 28, aut. nr. 21497

Dragebjerggård, Nielsen Erik
Sonnerupvej 41, 3300 Frederiksværk, tlf. 42 12 40 11, aut. nr. 20023

Drewsen John Christian
Øster Elkjærvej 1, Slagslunde, 3660 Stenløse, tlf. 42 18 36 76, aut. nr. 20453

Egehøjgård, Hansen Nanny
Blokken 47, 3460 Birkerød, tlf. 42 81 33 00, aut. nr. 20384

Enna Britta Olsen og Knud
Sperrestrupvej 38, 3650 Ølstykke, tlf. 42 17 53 19, aut. nr. 20634

Eriksen Jens Henning
Skenkelsøvej 8, 3650 Ølstykke, tlf. 47 10 01 91, aut. nr. 21192

Fasangården, Reenberg Jensen Lone og John
Tofthøjvej 7, 3660 Stenløse, tlf. 42 17 31 24, aut. nr. 20389

Fjord Kristensen Eva
Mannerupvejen 17, Mannerup, 4000 Roskilde, tlf. 46 49 67 04, aut. nr. 21483

Foght Lars
Åmosevejen 12, 3210 Vejby, tlf. 48 70 55 58, aut. nr. 20998

Fonden Produktionsskolen, Tåstrup Grennessminde i
Køgevej 175, 2630 Taastrup, tlf. 43 99 04 70, aut. nr. 21494

Frederiksborg Amt "Open Road",
Klostervej 12, 3230 Græsted, tlf. 42 29 90 14, aut. nr. 21499

Frugtplantagen Hellas, Skibby, Straarup v/ Bjarne & Dorte
Markbækvej 13, 4050 Skibby, tlf. 47 52 82 94, aut. nr. 20415

Fuglebakkegård, Bohse Grethe og Morten
Højsagervej 14, 3480 Fredensborg, tlf. 42 28 26 06, aut. nr. 20546

Fuglsang Peter
Højbakkevej 3, 2640 Hedehusene, tlf. 42 13 60 01, aut. nr. 20997

Gartneri Offside, Petersen v. Arne Vestergård
Stevnsgade 3 - 5, 2200 København N, tlf. 30 32 97 77, aut. nr. 21422

Godtfredsen Finn
Englerup Gade 48, Englerup, 4060 Kirke Såby, tlf. 46 49 13 30, aut. nr. 21536

Grantoftegård, Sørensen Rune
Pederstrupvej 69, 2750 Ballerup, tlf. 42 65 87 48, aut. nr. 20670

Hansen Bo
Torupvejen 76, 3390 Hundested, tlf. 47 92 34 33, aut. nr. 20151

Hansen Else Ærboe
Højsagervej 16, Langerød, 3480 Fredensborg, tlf. 42 28 15 28, aut. nr. 20436

Hansen Torben
Lille Lyngerupvej 5, 3630 Jægerspris, tlf. 42 32 23 36, aut. nr. 21498

Henriksen Kinna
Gydelandsvej 5, 3400 Hillerød, tlf. 42 28 61 51, aut. nr. 20558

Hesselkildegård, Gram Søren
Hestetangsvej 125, 3520 Farum, tlf. 42 95 75 23, aut. nr. 20112

Hundebøll Peder
Ny Sperrestrupvej 1, 3650 Ølstykke, tlf. 42 17 47 82, aut. nr. 20137

I/S Mørdrupgård,
Mørdrupvej 7, 3540 Lynge, tlf. 42 18 85 86, aut. nr. 20568

Inger Buhl Joh. Thulesen og
Tingstedvej 41, Reerslev, 2640 Hedehusene, tlf. 42 16 06 66, aut. nr. 20017

Jacobsen Lars Sander
Mariendalsvej 6, Gevninge, 4000 Roskilde, tlf. 42 40 28 96, aut. nr. 21209

Jakobsen Kurt
Flagsøvej 1 - 3, 3520 Farum, tlf. 42 95 59 51, aut. nr. 20475

Jarnved K/S, Storkollektiv Svanholm
Svanholm Alle 2, Svanholm, 4050 Skibby, tlf. 42 32 16 70, aut. nr. 6736

Jensen Flemming Stæcker
Højbakkevej 10, Stærkende, 2640 Hedehusene, tlf. 46 13 74 04, aut. nr. 21510

Jeppesen Helge
Fagerholtvej 19, 4050 Skibby, tlf. 42 32 92 28, aut. nr. 20965

Jeppesen Jens
Østruvej 106, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 47 51 21 99, aut. nr. 21560

Kastanjegården I/S,
Slæggerupvej 69, 4000 Roskilde, tlf. 46 75 70 45, aut. nr. 21629

Koch Larsen Pernille
Søborggårdsvej 60, 3250 Gilleleje, tlf. 48 30 10 75, aut. nr. 21342

Krogholt Flemming
Løvenborg Alle 6, 4420 Regstrup, tlf. 46 40 80 46, aut. nr. 20969

Krohn Henriette
Borupvej 69, 3320 Skævinge, tlf. 42 28 41 51, aut. nr. 20309

Laue Jan A.
Hornbækvej 662, 3100 Hornbæk, tlf. 42 24 88 02, aut. nr. 21458

Lille Stubbeland, Rasmussen Dennis
Smidstrupvej 42, 3230 Græsted, tlf. 48 31 95 83, aut. nr. 20518

Lisberg Helle
Humlebækvej 30, 3480 Fredensborg, tlf. 42 28 00 22, aut. nr. 21250

Madsen Tine Jensen og Niels
Ellebakke 3, Sletelte, 3200 Helsinge, tlf. 48 79 84 15, aut. nr. 20285

Mørdrupgård I/S,
Mørdrupvej 7, 3540 Lynge, tlf. 48 19 20 08, aut. nr. 6832

Naturskolen v/Carsten Øland, Centret Sankt Helene
Bygmarken 30, 3220 Tisvildeleje, tlf. 42 30 98 50, aut. nr. 20888

Naturskolen/Roskilde Kommune, Kærulff v/Rene
Kamstrupvej 60, 4000 Roskilde, tlf. 43 37 33 00, aut. nr. 20963

Nemming Poul
Faksemosevej 31, 3230 Græsted, tlf. 42 29 12 82, aut. nr. 6830

Nielsen Carsten Linderod
Nordmarksvej 1, 4621 Gadstrup, tlf. 46 19 05 00, aut. nr. 20432

Nielsen Henning
Frederikssundvej 227, 3310 Ølsted, tlf. 47 74 93 87, aut. nr. 20803

Nielsen Henning
Sæbyvej 28, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 42 40 40 54, aut. nr. 21052

Nielsen Jan
Stenderupgade 4 St. Tv., 1738 København V, tlf. 31 31 19 84, aut. nr. 21605

Nissen Henrik
Holtvej 16 C, 3230 Græsted, tlf. 42 29 23 12, aut. nr. 20217

Nørgaard Stig
Hvidkløvervej 9, 2400 København NV, tlf. 39 69 50 16, aut. nr. 21214

Olsen Klaus Juel
Moseskrænten 3, 3660 Stenløse, tlf. 42 18 41 58, aut. nr. 21035

Pedersen Lars Bo
Harreshøjvej 23, Harreshøj, 3080 Tikøb, tlf. 42 24 84 40, aut. nr. 21055

Pedersen Michael Ondraschele
Ny Mårumvej 297, 3200 Helsinge, tlf. 48 79 07 22, aut. nr. 21492

Pedersen Søren
Danstrupvej 33, 3080 Tikøb, tlf. 42 24 85 37, aut. nr. 21175

Petersen Alfred Ørum
Ledreborg Alle 20, 4320 Lejre, tlf. 42 38 00 73, aut. nr. 20508

Pile Mølle, Ringholm Andersen Att.: Henrik
Pilemøllevej 90, 2635 Ishøj, tlf. 43 57 75 75, aut. nr. 21589

Poulsen Ole
Maglemosevej 15, 3230 Græsted, tlf. 42 29 29 79, aut. nr. 20341

Rasmussen Carl
Lottesmindevej 15, 3080 Tikøb, tlf. 42 24 87 02, aut. nr. 20700

Rasmussen Ole
Buesøvej 7, Kornerup, 4000 Roskilde, tlf. 42 40 22 25, aut. nr. 20563

Refsgård Olsen Henrik
Blanksøvej 1, 4420 Regstrup, tlf. 46 40 99 98, aut. nr. 21419

Refslund Christensen Sigrid
Berggreensgade 20, 2100 København Ø, tlf. 31 18 07 62, aut. nr. 21060

Rønnegården, Broni v/forstander K. J.
Strøvej 93, 3330 Gørløse, tlf. 42 27 80 61, aut. nr. 20301

Samberg Knud
Vor Frue Hovedgade 6, 4000 Roskilde, tlf. 42 36 74 29, aut. nr. 21592

Saxager Jens
Falkoner Alle 44, 4. Tv., 2000 Frederiksberg, tlf. 31 39 40 74, aut. nr. 21618

Schlott Hansen Michael
Søgårdsvej 1, Jørlunde, 3550 Slangerup, tlf. 43 33 30 22, aut. nr. 21329

Simonsen Jørn Chresten
Sundbylillevej 18, 3550 Slangerup, tlf. 47 38 01 78, aut. nr. 21054

Sjællandske Familielandbrug,
Maglehøjen 19, 4000 Roskilde, tlf. 42 37 11 12, aut. nr. 21548

Sjælsø Lundens Besætning, Gry v/Jette
Teglværksvej 67, 3460 Birkerød, tlf. 42 82 28 40, aut. nr. 21289

Skotte Olsen Anne Pedersen og Jan
Nr. Hyllingevej 29, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 42 40 42 19, aut. nr. 21471

Stiesdal Landbrug I/S,
Lillevangsvej 8, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 42 18 11 46, aut. nr. 20474

Stokholm Niels
Museumsvej 1, 3120 Dronningmølle, tlf. 49 71 96 42, aut. nr. 6774

Søgård, Hansen Gudrun Søe
Hillerødvej 37, 3300 Frederiksværk, tlf. 42 12 11 69, aut. nr. 20361

Søholt Larsen Kim
Ramløsevej 25, Ågerup, 3200 Helsinge, tlf. 48 16 47 40, aut. nr. 21208

Sørensen Morten
Bygaden 7, 4050 Skibby, tlf. 42 31 24 29, aut. nr. 21229

Søris I/S,
Sørisvej 2 A, 3650 Ølstykke, tlf. 42 33 40 03, aut. nr. 20135

Saabye Jimm L.
Villlingerødvej 61, 3120 Dronningmølle, tlf. 42 29 09 77, aut. nr. 21232

Tarstrup Mads og Dorrit
Møllerisvej 5, Meløse, 3320 Skævinge, tlf. 42 11 09 36, aut. nr. 20549

Thinghuus Jan Misbach
Toftegaard, Buen 2, Ejby, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 46 40 64 78, aut. nr. 21172

Thisted Larsen Jesper
Gydelandsvej 3, 3400 Hillerød, tlf. 42 28 66 16, aut. nr. 21233

Thomsen Else
Krogen 7, Skjoldnæsholm, 4330 Hvalsø, tlf. 42 39 71 35, aut. nr. 20541

Tornehøj I/S,
Lillevangsvej 13, Søsum, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 38 34 77 77, aut. nr. 21528

Vinther Torben
Avderødvej 43 B, 2980 Kokkedal, tlf. 42 18 05 43, aut. nr. 21136

Wichmann Per
Torupvejen 45, 3390 Hundested, tlf. 47 92 31 74, aut. nr. 20461

Wunsche Michael
Skovvvangsvej 28 A, Søsum, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 47 10 73 08, aut. nr. 21374

Økologisk Jordbrug, Clausen Allan Bornø
Gl. Københavnsvej 14, 3550 Slangerup, tlf. 42 33 44 20, aut. nr. 6760

Økologisk Landsbysamfund, Landrup Elisabeth
Hågendrupvej 6, 3390 Hundested, tlf. 47 98 86 87, aut. nr. 20173