Nordsjælland og hovedstadsområdet
Denne region omfatter alle řkologiske avlere, der bor i områder med telefonnumre begyndende med 31-39 og 42-49.

Området afgrænses mod vest af Roskildeområdet og omfatter hele Nordsjælland øst for Roskilde Fjord.


A P Grønt, Hardenberg Per, aut. nr. 56329., Kvinderupvej 2, 3550 Slangerup, tlf. 42 27 90 19

Administration SBBU, Aaboe Henning, aut. nr. 22157., Rådhuspladsen 59, 4., 1550 København V, tlf. 33 32 56 66

Aktiv-Ferie Invest, aut. nr. 21126., Larsbjørnstræde 6, 1. Tv, 1454 København K, tlf. 33 32 65 30

Andersen Mads, aut. nr. 20898., Brunskærvej 1, 4060 Kirke Såby, tlf. 46 49 20 56

Andersen Malene Kjer, aut. nr. 22031., Smedevej 9, Strø, 3320 Skævinge, tlf. 48 28 82 35

Andersen Max Pynt, aut. nr. 21091., Ellemosevej 91, 3200 Helsinge, tlf. 48 71 16 64

Andersen Per Maack, aut. nr. 21822., Lillevangsvej 6, Søsum, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 42 18 36 14

Andersen Preben, aut. nr. 20534., Brunskærvej 1, 4060 Kirke Såby, tlf. 42 39 20 56

Andersen Rene Leiberg, aut. nr. 21036., Sengeløsevej 7, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 46 76 92 46

Andersen Verner, aut. nr. 20972., Jørlunde Overdrev 12, 3550 Slangerup, tlf. 42 33 57 60

Andersen Aase Kirsten, aut. nr. 21371., Greve Alle 5, 2650 Hvidovre, tlf. 53 91 34 52

Beier Nielsen Anette, aut. nr. 20144., Torupvejen 98, 3390 Hundested, tlf. 47 92 46 57

Bertelsen Birgit, aut. nr. 21006., Østrupvej 106, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 46 76 86 46

Beyer Per Kofod, aut. nr. 21704., Hovmarksstien 1, 2630 Taastrup, tlf. 43 71 32 13

Bjerager Erik, aut. nr. 21572., Rishavevej 15, Esrum, 3230 Græsted, tlf. 31 38 39 03

Bjerre Jan, aut. nr. 20831., Tværvej 16, Ll. Karleby, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 46 43 71 20

Brandt Nielsen Mette, aut. nr. 20981., Holtvej 40, Fredbogård, 3230 Græsted, tlf. 42 29 25 50

Bronee Henrik Dyring, aut. nr. 21520., Nybovej 7, 3490 Kvistgård, tlf. 49 19 49 00

Busk Knud Erik, aut. nr. 21620., Møllekildegård, Torupvejen 118, 3390 Hundested, tlf. 47 92 45 38

Bødker John, aut. nr. 20973., Kattingevej 26, 4000 Roskilde, tlf. 46 40 29 97

Christensen Bent, aut. nr. 20876., Hanehovedvej 56, 3300 Frederiksværk, tlf. 42 12 10 47

Christensen Flemming, aut. nr. 22134., Almagerbakke 5, 3660 Stenløse, tlf. 42 18 11 51

Christiansen Ole, aut. nr. 21191., Nellerødvej 34, 3200 Helsinge, tlf. 48 79 84 23

Clausen Per, aut. nr. 20267., Korshøjgårdsvej 7, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 42 17 17 80

Dahlstrøm Svend-Erik, aut. nr. 21702., Karlslunde Centervej 37, Tune, 4000 Roskilde, tlf. 36 77 42 88

Den Grønne Linie, Ishøj Kommune, aut. nr. 21596., Thorslundevej 120, 2635 Ishøj, tlf. 43 54 35 03

Den Kgl.Veterinær- og Landbohøjskole, Jacobsen Hanne Lipczak B&lowsvej 13, aut. nr. 22319., , 1871 Frederiksberg C, tlf. 35 28 28 28

Dinesen Kirsten & Jørgen, aut. nr. 21513., Ravnsbjergvej 22, 3400 Hillerød, tlf. 48 28 55 45

Djurhuus Kim, aut. nr. 21837., Lejregårdsvej 6, 4060 Kirke Såby, tlf. 46 40 02 48

Dragebjerggård, Nielsen Erik, aut. nr. 20023., Sonnerupvej 41, 3300 Frederiksværk, tlf. 42 12 40 11

Drewsen John Christian, aut. nr. 20453., Øster Elkjærvej 1, Slagslunde, 3660 Stenløse, tlf. Ingen tlf.

Egehøjgård, Hansen Nanny, aut. nr. 20384., Blokken 47, 3460 Birkerød, tlf. 42 81 33 00

Enna Britta Olsen og Knud, aut. nr. 20634., Sperrestrupvej 38, 3650 Ølstykke, tlf. 42 17 53 19

Erik Schmidt Christel Hansen, aut. nr. 21853., Gl. Bregnerødvej 14, 3520 Farum, tlf. Ingen tlf.

Eriksen Jens Henning, aut. nr. 21192., Skenkelsøvej 8, 3650 Ølstykke, tlf. 47 10 01 91

Fasangården, Reenberg Jensen Lone og John, aut. nr. 20389., Tofthøjvej 7, 3660 Stenløse, tlf. 47 17 31 24

Fjord Kristensen Eva, aut. nr. 21483., Mannerupvejen 17, Mannerup, 4000 Roskilde, tlf. 46 49 67 04

Foght Lars, aut. nr. 20998., Åmosevejen 12, 3210 Vejby, tlf. 48 70 55 58

Fonden Produktionsskolen, Tåstrup Grennessminde i, aut. nr. 21494., Køgevej 175, 2630 Taastrup, tlf. 43 99 04 70

Frederiksborg Amt, Open Road, aut. nr. 21499., Klostervej 12, 3230 Græsted, tlf. 42 29 90 14

Frugtplantagen Hellas, Skibby, Straarup v/ Bjarne & Dorte, aut. nr. 20415., Markbækvej 13, 4050 Skibby, tlf. 47 52 82 94

Fuglebakkegård, Bohse Grethe og Morten, aut. nr. 20546., Højsagervej 14, 3480 Fredensborg, tlf. 42 28 26 06

Fuglsang Peter, aut. nr. 20997., Højbakkevej 3, 2640 Hedehusene, tlf. 46 13 60 01

Gartneri Offside, Petersen v. Arne Vestergård, aut. nr. 21422., Stevnsgade 3 - 5, 2200 København N, tlf. 21 24 87 55

Godtfredsen Finn, aut. nr. 21536., Englerup Gade 48, Englerup, 4060 Kirke Såby, tlf. 46 49 13 30

Grantoftegård, Sørensen Rune, aut. nr. 20670., Pederstrupvej 69, 2750 Ballerup, tlf. 42 65 87 48

Grue Sørensen Else, aut. nr. 21746., Boserupvej 100, 4000 Roskilde, tlf. 46 32 32 50

Græsegård I/S, aut. nr. 21786., Toldmose 1, 3600 Frederikssund, tlf. 47 38 46 76

Hans Åge Kurt Larsen, aut. nr. 705006., Tinkerupvej 23, 3080 Tikøb, tlf. 42 24 87 26

Hansen Bo, aut. nr. 20151., Torupvejen 76, 3390 Hundested, tlf. 47 92 34 33

Hansen Else Ærboe, aut. nr. 20436., Højsagervej 16, Langerød, 3480 Fredensborg, tlf. 48 47 64 11

Hansen Thomas, aut. nr. 22307., Lejrvej 2, Mosedamgaard, 3500 Værløse, tlf. 42 48 17 76

Hansen Torben, aut. nr. 21498., Lille Lyngerupvej 5, 3630 Jægerspris, tlf. 47 52 23 36

Havegård I/S, Holst Karin, aut. nr. 22004., Møngevej 37, 3210 Vejby, tlf. 48 70 56 57

Henningsen Kim C.-C., aut. nr. 22135., Almevej 180, 3250 Gilleleje, tlf. 48 30 22 01

Henriksen Kinna, aut. nr. 20558., Gydelandsvej 5, 3400 Hillerød, tlf. 42 28 61 51

Hesselkildegård, Gram Søren, aut. nr. 20112., Hestetangsvej 125, 3520 Farum, tlf. 42 95 42 61

Hundebøll Peder, aut. nr. 20137., Ny Sperrestrupvej 1, 3650 Ølstykke, tlf. 42 17 47 82

Høgh Helle Vibeke, aut. nr. 22308., Oldvejen 11, Røgerup, 4050 Skibby, tlf. 42 32 60 88

I/S Mørdrupgård, aut. nr. 20568., Mørdrupvej 7, 3540 Lynge, tlf. 42 18 85 86

Inge Præstegaard Lars Hendriksen, aut. nr. 21681., Tingerupvej 85, Soderup, 4330 Hvalsø, tlf. 46 40 96 12

Inger Buhl Joh. Thulesen og, aut. nr. 20017., Tingstedvej 41, Reerslev, 2640 Hedehusene, tlf. 46 56 06 66

Jacobsen Lars Sander, aut. nr. 21209., Mariendalsvej 4, Gevninge, 4000 Roskilde, tlf. 42 40 28 96

Jakobsen Henrik Byrial, aut. nr. 20970., Blæsenborgvej 9, 4320 Lejre, tlf. 46 48 05 33

Jakobsen Kurt, aut. nr. 20475., Flagsøvej 1 - 3, 3520 Farum, tlf. 42 95 59 51

Jarnved K/S, Storkollektiv Svanholm, aut. nr. 6736., Svanholm Alle 2, Svanholm, 4050 Skibby, tlf. 47 56 66 50

Jensen Flemming Stæcker, aut. nr. 21510., Højbakkevej 10, Stærkende, 2640 Hedehusene, tlf. 46 13 74 04

Jensen Leif, aut. nr. 21718., Præstemarken 1, Græse, 3600 Frederikssund, tlf. 42 31 79 77

Jeppesen Helge, aut. nr. 20965., Fagerholtvej 19, 4050 Skibby, tlf. 42 32 92 28

Jeppesen Jens, aut. nr. 21560., Østrupvej 106, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 47 51 21 99

Jægersborg Skovdistrikt, Christiansen Torben, aut. nr. 34082., Dyrehaven 6,, 2930 Klampenborg, tlf. 39 63 00 01

Jørgensen Bente Susanne, aut. nr. 21950., Hvalsøvej 330, 4360 Kirke Eskilstrup, tlf. 46 40 70 28

Jørgensen Jørgen, aut. nr. 20417., Råbrovej 62, 2765 Smørum, tlf. 42 97 71 16

Kastanjegården I/S, aut. nr. 21629., Slæggerupvej 69, 4000 Roskilde, tlf. 46 75 70 45

Knudsen Ole Theill, aut. nr. 21825., Holbækvej 52, 4330 Hvalsø, tlf. 46 40 82 53

Koch Larsen Pernille, aut. nr. 21342., Søborggårdsvej 60, 3250 Gilleleje, tlf. 48 30 10 75

Kraglund Eskild Rousing, aut. nr. 21732., Selsøvej 4 A, 4050 Skibby, tlf. 47 52 82 32

Krogholt Flemming, aut. nr. 20969., Løvenborg Alle 6, 4420 Regstrup, tlf. 46 40 80 46

Krohn Henriette, aut. nr. 20309., Borupvej 69, 3320 Skævinge, tlf. 42 28 41 51

Kurt Pedersen, aut. nr. 701075., Strandvangen 25, 3600 Frederikssund, tlf. 42 31 46 19

Kølster Per, aut. nr. 21805., Hemmingstrupvej 8, 3200 Helsinge, tlf. 48 39 39 43

Lille Stubbeland, Rasmussen Dennis, aut. nr. 20518., Smidstrupvej 42, 3230 Græsted, tlf. 48 31 95 83

Lisberg Helle, aut. nr. 21250., Humlebækvej 30, 3480 Fredensborg, tlf. 42 28 00 22

Lorentzen Holger, aut. nr. 22153., Præstevej 69A, 3200 Helsinge, tlf. 48 71 18 28

Madsen Svend Rohlin, aut. nr. 21978., Søbrinken 2, Plejelt, 3230 Græsted, tlf. 42 29 03 46

Madsen Tine Jensen og Niels, aut. nr. 20285., Ellebakke 3, Sletelte, 3200 Helsinge, tlf. 48 79 84 15

Mørdrupgård I/S, aut. nr. 6832., Mørdrupvej 7, 3540 Lynge, tlf. 48 19 20 08

Naturskolen v/Carsten Øland, Centret Sankt Helene, aut. nr. 20888., Bygmarken 30, 3220 Tisvildeleje, tlf. 48 70 98 50

Naturskolen/Roskilde Kommune, Fløe v/Peter, aut. nr. 20963., Kamstrupvej 60, 4000 Roskilde, tlf. 43 37 33 00

Nemming Poul, aut. nr. 6830., Faksemosevej 31, 3230 Græsted, tlf. 48 39 12 82

Nielsen Carsten Linderod, aut. nr. 20432., Nordmarksvej 1, Brordrup, 4621 Gadstrup, tlf. 46 19 05 00

Nielsen Henning, aut. nr. 21052., Sæbyvej 28, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 42 40 40 54

Nielsen Jan, aut. nr. 21605., Stenderupgade 4 St. Tv., 1738 København V, tlf. 31 31 19 84

Nielsen Peter Andreas, aut. nr. 21785., Høveltevej 72, 3460 Birkerød, tlf. 42 81 89 70

Nørgaard Stig, aut. nr. 21214., Hvidkløvervej 9, 2400 København NV, tlf. 39 69 50 16

Okkels Finn Thyge, aut. nr. 22309., Kongemarken 11, 4000 Roskilde, tlf. 46 35 80 66

Olsen Anne Egede, aut. nr. 21958., Dråbyvej 42, 3630 Jægerspris, tlf. 47 53 21 13

Pedersen Lars Bo, aut. nr. 21055., Harreshøjvej 23, Harreshøj, 3080 Tikøb, tlf. 42 24 84 40

Pedersen Laust Rishøj, aut. nr. 21987., Villingerødvej 71, 3230 Græsted, tlf. 42 29 06 78

Pedersen Michael Ondraschele, aut. nr. 21492., Ny Mårumvej 297, 3200 Helsinge, tlf. 48 79 07 22

Pedersen Søren, aut. nr. 21175., Danstrupvej 33, 3080 Tikøb, tlf. 42 24 85 37

Petersen Henning Victor, aut. nr. 21848., Gyvelvej 1, 3250 Gilleleje, tlf. 48 35 45 12

Petersen Henrik, aut. nr. 20508., Ledreborg Alle 20, 4320 Lejre, tlf. 42 38 00 73

Pibemosegård I/S, Nissen Hanne, aut. nr. 20217., Holtvej 16 B, 3230 Græsted, tlf. 42 29 23 12

Pile Mølle, Ringholm Andersen Att.: Henrik, aut. nr. 21589., Pilemøllevej 90, 2635 Ishøj, tlf. 43 57 75 75

Poulsen Ole, aut. nr. 20341., Maglemosevej 15, 3230 Græsted, tlf. 42 29 29 79

Rasmussen Carl, aut. nr. 20700., Lottesmindevej 15, 3080 Tikøb, tlf. 42 24 87 02

Rasmussen Elisabeth & Jens O., aut. nr. 21855., Høveltevej 40, 3460 Birkerød, tlf. 44 95 92 82

Rasmussen Ole, aut. nr. 20563., Buesøvej 7, Kornerup, 4000 Roskilde, tlf. 46 40 22 25

Reenberg Anders Thode, aut. nr. 22100., Strøbjergvej 25, 3600 Frederikssund, tlf. 48 28 48 29

Refsgård Olsen Henrik, aut. nr. 21419., Blanksøvej 1, 4420 Regstrup, tlf. 53 48 31 38

Refslund Christensen Sigrid, aut. nr. 21060., Berggreensgade 20, 2100 København Ø, tlf. 31 18 07 62

Rønnegården, Broni v/forstander K. J., aut. nr. 20301., Strøvej 93, 3330 Gørløse, tlf. 48 27 70 78

Samberg Knud, aut. nr. 21592., Vor Frue Hovedgade 6, 4000 Roskilde, tlf. 42 36 74 29

Saxager Jens, aut. nr. 21618., Falkoner Alle 44, 4. Tv., 2000 Frederiksberg, tlf. 31 39 40 74

Schlott Hansen Michael, aut. nr. 21329., Søgårdsvej 1, Jørlunde, 3550 Slangerup, tlf. 42 33 30 22

Schmidt Lilly, aut. nr. 21715., Nørrevangsvej 3, Valby, 3200 Helsinge, tlf. 48 79 09 81

Simonsen Jørn Chresten, aut. nr. 21054., Sundbylillevej 18, 3550 Slangerup, tlf. 47 38 01 78

Sjællandske Familielandbrug, aut. nr. 21548., Maglehøjen 19, 4000 Roskilde, tlf. 42 37 11 12

Sjælsø Lundens Besætning, Gry v/Jette, aut. nr. 21289., Teglværksvej 67, 3460 Birkerød, tlf. 42 82 28 40

Skadedyr & Smede Service aps, Nielsen Henning, aut. nr. 20803., Frederikssundvej 227, 3310 Ølsted, tlf. 47 74 93 87

Skotte Olsen Anne Pedersen og Jan, aut. nr. 21471., Nr. Hyllingevej 29, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 46 40 42 19

Skovgaard Poul, aut. nr. 38060., Lystrupvej 20, 3330 Gørløse, tlf. 42 27 84 09

Skovvangens Gartneri, Wunsche Michael, aut. nr. 21374., Skovvvangsvej 28 A, Søsum, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 47 10 73 08

Stiesdal Landbrug I/S, aut. nr. 20474., Lillevangsvej 8, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 42 18 11 46

Søgård, Hansen Gudrun Søe, aut. nr. 20361., Hillerødvej 37, 3300 Frederiksværk, tlf. 42 12 11 69

Søholt Larsen Kim, aut. nr. 21208., Ramløsevej 25, Ågerup, 3200 Helsinge, tlf. 48 16 47 40

Sølager Behandlingshjemmet, aut. nr. 22006., Sølagervej 40, 3390 Hundested, tlf. 42 33 71 24

Sørensen Morten, aut. nr. 21229., Bygaden 7, 4050 Skibby, tlf. 42 32 60 60

Søris I/S, Algreen-Petersen Jan, aut. nr. 20135., Sørisvej 2 A, 3650 Ølstykke, tlf. 42 33 40 03

Saabye Jimm Lütken, aut. nr. 21232., Villlingerødvej 61, 3120 Dronningmølle, tlf. 48 39 80 08

Tarstrup Mads og Dorrit, aut. nr. 20549., Møllerisvej 5, Meløse, 3320 Skævinge, tlf. 48 21 09 36

Thinghuus Jan Misbach, aut. nr. 21172., Toftegaard, Buen 2, Ejby, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 46 40 64 78

Thisted Larsen Jesper, aut. nr. 21233., Gydelandsvej 3, 3400 Hillerød, tlf. 42 28 66 16

Thomsen Else, aut. nr. 20541., Krogen 7, Skjoldnæsholm, 4330 Hvalsø, tlf. 46 40 71 35

Thorshøjgård Fonden, Stokholm Niels, aut. nr. 6774., Museumsvej 1, Villingrød, 3120 Dronningmølle, tlf. 49 71 96 42

Thorup Jesper, aut. nr. 21787., Toldmose 1, 3600 Frederikssund, tlf. 47 38 46 76

Tornehøj I/S, aut. nr. 21528., Lillevangsvej 13, Søsum, 3670 Veksø Sjælland, tlf. 38 34 77 77

Vinther Torben, aut. nr. 21136., Avderødvej 43 B, 2980 Kokkedal, tlf. 42 18 05 43

Wichmann Per, aut. nr. 20461., Torupvejen 45, 3390 Hundested, tlf. 47 92 31 74

Økologisk Jordbrug, Clausen Allan Bornø, aut. nr. 6760., Gl. Københavnsvej 14, 3550 Slangerup, tlf. 42 33 44 20

Økologisk Landsbysamfund, Landrup Elisabeth, aut. nr. 20173., Hågendrupvej 6, 3390 Hundested, tlf. 47 98 86 87

Østrup Anne, aut. nr. 21981., Pårupvej 107, 3230 Græsted, tlf. 42 29 28 31

Opdateret d. 20-5-98